شما فعلا تولیدمثل کنید !

درس فقه حضرت امام در نجف اشرف به موضوع حکومت اسلامی رسیده بود و فضای درس ، جذابیت و طراوت بی مانندی داشت . در محیطی که بسیاری از مباحث دوره عالی حوزه و درسهای خارج فقه ، حول محور موضوعات و مسائلی بود که اصلاً در عصر حاضر ، موضوعیت خارجی نداشت یا کمتر مورد نیاز بود ، حضرت امام با طرح استدلالی «حکومت اسلامی» و ضرورت قیام برای تحقق آن ، زلزله ای در افکار حوزویان پدید آورد و یکی از مهمترین و اساسی ترین مسائل فقه اسلامی و شیعی را که در غبار ناباوری نسبت به تحقق آن ، مورد غفلت قرار گرفته بود ، در مرحله نظری به روشنی روز اثبات کرد و در مقام عمل نیز آنچه را در طول قرنها برای مؤمنان ، یک آرزوی دست نایافتنی بود ، محقق ساخت و آنچه را در تصور نمی گنجید به تصدیق آورد.

       

در یکی از روزهای درس که استدلالهای حضرت امام به اوج خود رسیده بود و اصحاب درس ، بشدت تحت تأثیر قرار گرفته و همگان هیجان زده شده بودند ،یکی از شاگردان گویی به این احساس رسیده بود که همین الان باید به هر نحوی سلاحی به دست آورد و به ایران برگردد و کار را آغاز کند، لذا با آهنگی شتابزده و آمیخته با هیجان ،در میان اوج سخنان امام ، با صدای بلند گفت : « ما الان باید چه کار ... ؟» اما هنوز جمله او تمام نشده بود که امام با همان لحن قاطع و سریع خود فرمود : « فعلاً باید تولید مثل کنید» !

معلوم بود که امام فرزانه ، هر سخن را در جای خود و هر کاری را در فرصت مناسب خود می دید و در آن شرایط آنچه ضرورت داشت زمینه سازی برای این امر مهم بود و اساسی ترین کار در این راستا کادرسازی یا همان «تولید مثل » بود . در عین حال با شنیدن تعبیر [چند وجهی ] ِ تولید مثل ، ناگهان نگاهها متوجه حاج آقا مصطفی شد و خنده ای آرام بر لبها نشست ! که او مصداق تولید مثل - به هر دو معنی - بود !

 

از : حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن رحیمیان ، در سایه آفتاب ، ( چاپ دهم : تهران ، نشر شاهد ، ١٣٨٨ ) ، صفحات ٢٢١ و ٢٢٢.

/ 7 نظر / 121 بازدید
ذاکر

بسم الله سلام برادر! آمديم براي عرض ارادت ياحق

سید مسعود شجاعی

سلام برادر عزیزم جانم فدای امام ممنون از نوشته زیبایت که دلها را دریایی می کند با بصیرتی که در نوشتن مطلب و ذکر خاطره وجود دارد آهسته آمدی و آرام رفتی؟!! دوست داشتم نظرت را بدانم تقی جان! من را به واسطه سماجتم ببخش باعث افتخار من است که راهنمایم باشی دوستدارت[گل]

امیر

باسلام منتظر نظرات سازنده شما هستیم

من شهروندی در چایپاره

فرق اسلام ناب با اسلام آمریکایی همین است . ما رهبری چون حضرت روح الله و خلف صالحش سیدنا القائد الخامنه ای داریم وانها سارکوزی (کریم شیره ای)و چند هم جنس باز دیگه دارند.

زینب مرتضایی

اونقدر جدی شروع شده بود که اصلا تصور نمی کردم آخرش با منبع مطلب مواجه شوم با تعجب فکر می کردم خاطره خودتان است

عادلي

كثرالله امثالكم